Karanténa a s ní spojená nulová možnost kulturního vyžití mimo domov nabízí skvělou příležitost ke sledování filmů. Pokud se vám ani na chvíli nechce vzdát právnické tématiky, přinášíme výběr několika povedených filmů a seriálů, kde je právě právo v hlavní (nebo alespoň vedlejší) roli. Na své si přijdou i fanoušci common law, jelikož na seznamu jsou i filmy z amerického či britského prostředí.
Norimberský proces
Těm, kteří chodili na seminář z teorie práva k paní doktorce Žák Kryžánkové je film nejspíš dobře znám. Norimberský proces ve většině z nás evokuje slavný proces s Goringem, který byl bezesporu nejsledovanější. Film se ale zaměřuje na soud s elitami nacistické justice a celkově fungováním této mašinerie. Černobílý snímek se zaměřuje i na vztahy mezi vítěznými mocnostmi a naznačuje i další vývoj v poválečném Německu.
Milada Horáková
Anglicko-český film ukazuje soudní proces s doktorkou Miladou Horákovou (absolventka PF UK). V soudním procesu můžeme vidět například prokurátorku Marii Brožovou- Polednovou, která ani neměla vystudovanou právnickou fakultu,ale jen absolventka Právnické školy pracujících. Pokud se chcete něco dozvědět, je asi lepší si přečíst knihu na toto téma. Film sice nemá úplně hvězdné hodnocení, ale máme na seznamu i horší.
Soudkyně Barbara
Největší skvost tuzemské seriálové tvorby. Jedná se dokonce o nejúspěšnější seriálový projekt TV Barrandov. Pořad dokonce sledovalo až 230 000 diváků, zřejmě se zájmem nakouknout pod pokličku české justice. Dle diskusí na internetu si řada diváků myslí, že příběhy zde prezentované jsou skutečností a rady zde odvysíláné berou jako něco, z čeho se dá čerpat. Nemůžeme zde příliš hledat posudky odborníků či nějaké důkazy. Soudkyně Barbara se rozhoduje spíše podle citu a výpovědí sousedek. Za zmínku ale určitě stojí luxusní vybavení soudních síní, kterým může těžko například Krajský soud v Ústí nad Labem konkurovat.
Tvůrci ale usilují o genderovou rovnost a tak byl natočen i seriál Soudce Alexandr.
Ďáblův advokát
Neboli advocatus diaboli je až hororvý snímek z roku 1997 na motivy stejnojmenného románu Andrew Niedermana. V hlavních rolích se představí Keanu Reeves a Charlize Theron.
Hlavní hrdina představuje advokáta, který, jak název napovídá, nemá problém obhajovat prakticky kohokoliv. Film se odkazuje i na Danteho Inferno či Goethova Fausta.
Film sice zmiňuje různé kontroverzní případy, které hlavní hrdina řeší, ale soustředí se i na jeho soukromý život, který opravdu také není košer.
Dvanáct rozhněvaných mužů
Původně se jednalo o divadelní hru, která se později stala televizní inscenací, kvůli čemuž má snímek poněkud neobvyklou kameru a výpravu. Film se z roku 1957 a je tedy černobílý. Jak název napovídá, film je o dvanácti mužích, kteří jsou vybráni za porotu. Jednoho z oněch porotců hrál i známý český herec Jiří Voskovec.
Ve filmu sledujeme, jak se porota rozhoduje, ale i narůstající agresi mezi porotci samotnými, neboť ze začátku zcela jasný případ se postupně zamotává. Porotní soudnictví už u nás nějakou dobu nemáme a tak se můžeme dovzdělat třeba zde.
Život a doba soudce A. K
Seriál, jehož hlavní předností je asi hlavně to, že hlavní roli hraje David Švehlík, režíroval Radim Špaček, který je držitelem Českého lva. Seriál má dvě řady. První se zaměřuje na občanské právo, druhá série na právo trestní.
Najdeme zde sice pár faktických chybek, nicméně ve srovnání se soudkyní Barbarou zde máme mistrovský kousek.
Jako bonus si procvičíte různé zákony, které jsou citovány.
Autor: Emma Miškovská