S demokratickým systémem se pojí doba svobody a prosperity, přesto dnešním světem zmítá i nespokojenost s demokracií. Letošní 22. ročník mezinárodní konference Forum 2000 se zaměřil na důvody, proč klesá důvěra v demokratický systém a jaké jsou pro něj hrozby. Na akci nechyběli ani redaktoři z Časopisu Viktorin.
Na již tradiční konferenci Forum 2000 přijeli do Prahy spisovatelé, aktivisté, politici, podnikatelé i umělci, celkem na 500 delegátů. Častým tématem diskuze byla sílící vlna politického populismu, také v souvislosti s působením Donalda Trumpa v Bílém domě, kterou však lze vzhledem k výsledkům voleb pozorovat i na mnoha místech v Evropě. Výjimkou není ani Česká republika, kde má mezi voliči největší podporu hnutí ANO, jehož politika bývá často označována za populistickou.
Kromě toho hosté probírali změny v kyberprostoru a digitální éře nebo například společenské výzvy, se kterými se demokracie musí potýkat. Podle kandidáta na ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) musí demokratický systém zrychlit rozhodovací procesy a zasadit se o větší soudržnost ve společnosti. „Část lidí si myslí, že je demokratický systém příliš pomalý při rozhodování,“ řekl na konferenci v paláci Žofín.
Jedním ze zásadních problémů je ale také opomíjení hodnot a zaměření se na mainstreamové šílenství, kdy lidé neuvažují kriticky a nechají se snáz ovlivnit médii, která prosazují svoji agendu. Na konferenci se zároveň diskutovalo o tom, zda v dnešní době chybí ve veřejném působení morální autority, konkrétně delegáti zmínili bývalého prezidenta Václava Havla. Zároveň ale vznesli otázku k zamyšlení, zda by demokracie spíše neměla vést k dílčímu aktivnímu zapojení každého občana namísto hledání spasitelských jednotlivců. Charisma a morální integrita u čelných představitelů však stále hrají nezanedbatelnou roli, poznamenal německý politik Ralf Fücks.
Během první diskuze v Goethe institutu se ředitel výzkumu agentury Median Daniel Prokop, komentátorka slovenského deníku SME Zuzana Kepplová, Magda Jakubowska s Wojciechem Przybylskim z magazínu Visegrad/Insight a Nadace Res Publica se V4 zabývali i nedávnou vraždou investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové.
Vyšetřování je stále v plném proudu a není pochyb o tom, že se stala tragédie. Panelisté ale zmínili zajímavý postřeh. Lidé vnímají událost především jako hrůzu, kdy zemřel mladý novinář kvůli svému řemeslu a v důsledku toho zaplnily ulice davy lidí ve jménu obrany svobody slova. Podstata je přitom primárně ve strašlivé smrti dvou mladých nevinných životů. Vražda zamilovaného páru těsně před svatbou nese až biblický nádech, a právě tento spirituální aspekt byl jedním z nejsilnějších impulsů k podnícení bouřlivé reakce veřejnosti. Na náboženský rozměr věci se ale podle Zuzany Kepplové zapomíná.
Akce probíhala v Goethe institutu a paláci Žofín od 7. do 9. října. Hlavní motto letošního ročníku znělo: „Potřebuje demokracie zásadní aktualizaci?". Letos do Prahy přijel například spoluzakladatel organizace Lékaři bez hranic Bernard Kouchner, konzultant pro Rusko a Čínu Bobo Lo, filmová režisérka Agnieszka Hollandová z Polska, která natočila také film Hořící keř o Janu Palachovi, nebo egyptský spisovatel a analytik blízkého východu Tarek Osman.
U zrodu konference Forum 2000 stáli v roce 1997 tehdejší český prezident Václav Havel, spisovatel Elie Wiesel a japonský filantrop Jóhei Sasakawa. Cílem bylo dát prostor mezinárodním osobnostem se vyjádřit a pokusit se analyzovat výzvy, které s sebou neslo nové tisíciletí. Během let se akce zúčastnili světově uznávané osobnosti jako Jeho Svatost dalajlama, Bill a Hillary Clintonovi, Madeleine Albrightová, George Soros, Robert Cooper nebo princ Hassan bin Talál.
Autor: Nella Šimkovská