Kdyby vám milý Ježíšek nadělil měsíc volna, jak byste s ním naložil?
Nejraději bych jel do archivu do Londýna. Rád bych to využil, většinou mám čas jen několik dní. Přeci jen i pro nějaké projekty, které mám, bych takový opravdu měsíc potřeboval.
Na jaký nejlepší dárek z dětství si pamatujete?
Nejzajímavější dárek, který jsem dostal někdy v šesté třídě, byla školní souprava „mladý chemik“. S tou jsem podnikl několik pokusů. Při jednom jsem se přiotrávil modrou skalicí a při posledním jsem zapálil hořčíkovou pásku, která propálila nové linoleum, které jsme měli asi měsíc. Po tomto pokusu mi rodiče soupravu raději sebrali, takže tímto Česká republika přišla o jednoho chemika a má jednoho obyčejného právníka. Hrozně mě to bavilo, ale bylo to nebezpečné pro okolí. Potom už mě rodiče vedli k tomu, že přírodní vědy jsou trošku destruktivní a vybírali jsme dál humanitní větev. Na tento dárek rodina dlouho vzpomínala.
A kdybyste hypoteticky byl Ježíšek vy, co byste daroval PF UK?
Výrazně vyšší rozpočet. Kolem vysokého školství se hodně diskutuje, jaká je jeho úroveň a jak zlepšit financování. Mluvilo se také o tom, kolik se přidá zaměstnancům. Bohužel na vysoké školy zbylo nejméně peněz z celého školství a speciálně pro Právnickou fakultu UK je obtížné shánět finanční prostředky. Navíc máme další plány rozvoje, na to jsou finanční prostředky potřeba. Chceme zlepšit interiér fakulty, zabývat se už tím vstupem do ní, zmodernizovat některé učebny… Rád bych tedy jako Ježíšek nadělil zvláštní finanční prostředky.
Koledu Nesem vám noviny zná snad každý. Jaké noviny byste rád nesl vy?
Jsem založením optimista, rád bych měl pozitivní zprávy. I když zprávy třeba nejsou úplně dobré, snažím se něco pozitivního hledat. Doufám, že mi tohle příští rok umožní, že nebude příliš mnoho špatných zpráv. Co by se týkalo situace ve světě, Evropě, ale i u nás v České republice, myslím, že úplně dobrá není. Každý vidí, že se nálada ve společnosti dost zhoršila, ačkoliv je to paradox, když sociální a ekonomické otázky nejsou nijak špatné. Byl bych rád, kdybych nosil dobré zprávy i mimo fakultu. Na ní bych ale chtěl nosit dobré zprávy, které by se týkaly hlavně akreditace nového magisterského programu a naplnění některých dalších cílů, které jsme si příští rok dali.
Co byste studentům popřál do nového roku?
Popřál bych jim, aby úspěšně složili všechny zkoušky, abychom měli co nejméně studentů, kteří nějakou studijní povinnost nezvládnou. Měli bychom mít radost, když co nejvíce studentů absolvuje fakultu a bude zároveň dobrými absolventy, opravdu bych jim popřál, aby se jim dařilo ve studiu. Přál bych si, aby více studentů vyjelo do zahraničí, protože si myslím, že v programu Erasmus máme zajímavé destinace a hodně možností. Trochu klesá zájem, což mě osobně velmi mrzí a chtěl bych, aby co nejvíce našich studentů poznalo život v zahraničí a mohlo to srovnat s tím, jak to vypadá v ČR. Jsme členy Evropské unie a měli bychom to víc využívat.
Zároveň život není jen o studiu nebo práci, ale i o užití si studentského života. Máme studentské spolky, různé akce, které se pořádají na fakultě i mimo ní. Přeji jim, aby si život dokázali rozvrhnout a viděli ho v takovéto barevnosti.
A co byste jim raději zakázal?
Svým založením nejsem člověk, který by něco zakazoval. Samozřejmě ať si život užívají, ale v rámci toho, co dovolují právní předpisy, nějaké mantinely to samozřejmě má. Trochu jsem ale uvažoval o tom, že co se zakáže, si lidé chtějí zkusit. Možná kdyby se zakázaly číst nějaké vysokoškolské učebnice, více by si je přečetli, ale to je v žertu. Nic bych jim ale nepřikazoval, nebo nezakazoval, svým založením bych byl v přístupu spíš liberálnější. Zatím se mi to vždycky vyplatilo, ale jde o vzájemnou důvěru. Chtěl bych, aby to platilo ve všech případech i pro PF UK.
Autor: Nella Šimkovská
Foto: Nella Šimkovská