Již od roku 2009, tedy letos pošesté, se na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně konala letní škola dějin, pokaždé věnovaná jinému tématu z české právní historie. Jejím organizátorem je Katedra dějin státu a práva, jejíž členové také velkou část přednášek sami zajišťují. Letní škola dějin je určena nejen všem studentům právnických fakult především magisterských a popř. i bakalářských, či doktorských studijních programů, ale i široké veřejnosti. Jejím cílem je poskytnout studentům určitý ucelený přehled o vývoji konkrétního právního odvětví či problematiky od nejstarších dob až do současnosti, přičemž důraz je samozřejmě kladen na novější období.
Celá výuka je pravidelně koncentrovaná do tří až čtyř dnů, přičemž každý den se skládá ze dvou bloků: prvního obligatorního, v jehož rámci jsou v dopoledních hodinách proneseny přednášky s následnou diskusí nad konkrétními tématy, a druhého fakultativního probíhajícího v odpoledních hodinách, kdy jsou posluchačům prezentovány filmy s právněhistorickou tématikou následovanou živou debatou. V rámci fakultativního programu představuje přitažlivou část letní školy dějin rovněž právněhistorická a právně archeologická prohlídka Brna především pak pro mimobrněnské účastníky. Počet účastníků letní školy dějin je omezen na šedesát osob, avšak zájem studentů kapacitu každoročně až třikrát překračuje.
Mezi přednášející nepatří jen vyučující z Právnické fakulty MU, nýbrž i z jiných pracovišť, a to především z Právnické fakulty v Olomouci, Plzni a Trnavy.
V případě zájmu má účastník letní školy (student MU) možnost po jejím absolvování složit kolokvium; jeho účast na letní škole je mu pak uznána jako povinně volitelný předmět, čehož také většina účastníků využije.
V roce 2009 a 2010 bylo téma letní školy dějin předznamenáno nabytí účinnosti nové trestněprávní kodifikace, což představovalo tedy jistě dostatečný prostor na to, ohlédnout se za více než tisíciletou historií trestního práva na našem území a připomenout si nejdůležitější dějinné momenty, které náš nový trestní zákoník pomáhaly formovat. Letní školu pod názvem „Československé trestní právo v proměnách věků“ pomáhala spoluorganizovat také Katedra trestního práva brněnské právnické fakulty. S přednesenými příspěvky se měli možnost účastníci letní školy, ale i široká veřejnost seznámit ve sborníku: SALÁK, P. – TAUCHEN, J., Československé trestní právo v proměnách věků. Brno: Masarykova univerzita, 2009, 194 s. (ISBN 978-80-210-5086-0).
V roce 2011 si právnická odborná veřejnost připomněla 200leté výročí od vydání Všeobecného občanského zákoníku (ABGB), tedy jedné z nejdůležitějších kodifikací soukromého práva ve střední Evropě. Zároveň došlo ke vzniku finální verze nového občanského zákoníku, který je možné považovat za završení dvacetiletého vývoje českého právního řádu po roce 1989 v oblasti soukromého práva. Nový český občanský zákoník byl pak definitivně schválen na jaře 2012 a publikován ve Sbírce zákonů pod č. 89/2012 Sb. Jelikož se většina členů Katedry dějin státu a práva Právnické fakulty MU účastnila na řešení velkého grantového projektu „Vývoj soukromého práva na území České republiky“, představoval rok 2011 dobrý důvod, aby se historie soukromého práva stala rovněž tématem letní školy dějin. Řešitelé výše uvedeného grantového projektu tak měli možnost představit účastníkům dosavadní výsledky své vědecké práce. Cílem letní školy „Soukromé právo v proměnách věků“ byla analýza zdrojů, z nichž vyšel návrh nového občanského zákoníku, jakož i analýza vývoje českého soukromého práva pojatá v co nejširších souvislostech. Přednášky obsahovaly obecný výklad o vývoji soukromého práva, konkrétní rozbor určitého právního odvětví či dokonce rozbor jednotlivých právních institutů. Posluchač letní školy byl tak uveden nejen do vývoje právních odvětví soukromého práva, ale také obeznámen s dobovými názory a vývojem od zrodu ABGB. Příspěvky byly uveřejněny ve sborníku: TAUCHEN, J. – FRÝDEK, M., Soukromé právo v proměnách věků: Sborník příspěvků z letní školy. Brno: Masarykova univerzita, 2011, 240 s. (ISBN 978-80-210-5557-5).
V roce 2012 se organizátoři rozhodli, že pozornost IV. ročníku letní školy zaměří na historický vývoj jednoho konkrétního odvětví soukromého práva, a to na právo dědické. Bylo tomu tak proto, že nový občanský zákoník právě do dědického práva zasahuje poměrně výrazným způsobem, a v některých případech se opět vrací k již dávno zapomenutým dědickoprávním institutům, které však celá desetiletí až do roku 1950 tvořily součást našeho právního řádu. Letní škola pod názvem „Dědické právo v proměnách věků“ však nebyla zaměřena jen historicky, avšak díky účasti kolegů z Katedry občanského práva se věnovala i některým problémům současného dědického práva. Příspěvky z IV. ročníku letní škole jsou široké veřejnosti přístupné v monotématickém čísle Časopisu pro právní vědu a praxi, roč. XX/2012, č. 3 (ISSN 1210-9126), dostupném též online na internetu.
V. ročník letní školy dějin nesl název „Konflikty, spory a jejich řešení v proměnách věků“. V roce 2013 se tak jednotliví přednášející zaměřili na fungování soudů a řešení sporů u soudů či podobných institucí (např. církevních soudů), případně na vybrané konkrétní kauzy (Causa Curiana, Aféra Perlgler). Příspěvky z tohoto ročníku letní školy byly publikovány rovněž v Časopisu pro právní vědu a praxi, roč. XXI/2013, supplementum (ISSN 1210-9126).
Letošní ročník letní školy dějin se bude opět konat koncem září a ponese název „Právo a jeho inspirační zdroje v proměnách věků“.
Letní školy dějin mají již na Právnické fakultě Masarykovy univerzity úspěšnou tradici, a proto se studenti, odborná i laická veřejnost mohou těšit na jejich pokračování k dalším vybraným tématům české právní historie i v dalších letech.
JUDr. Jaromír Tauchen, Ph.D., LL.M.Eur.Integration
JUDr. Jaromír Tauchen, Ph.D., LL.M.Eur.Integration (Dresden), Katedra dějin státu a práva, Právnická fakulta, Masarykova univerzita, Brno. Kontakt: Právnická fakulta Masarykovy univerzity, Katedra dějin státu a práva, Veveří 70, Brno, 611 80 / Email: jaromir.tauchen@law.muni.cz / Vizitkové URL: http://www.muni.cz/law/people/53531