Spolek českých právníků Všehrd pro Vás připravil přednášku prvního ministra hospodářství ČR a bývalého velvyslance ČR při OECD Karla Dyby, který přednesl svůj osobní pohled na transformaci po uplynutí čtvrt století.
Prof. Ing. Karel Dyba, CSc. působil jako pedagog na Vysoké škole ekonomické v Praze. V roce 1990 byl jmenován ministrem pro hospodářskou politiku a v témže roce se stal i ředitelem Ekonomického ústavu ČSAV, kde dříve působil jako vědecký pracovník. V devadesátých letech také zastával post ministra bez portfeje ve vládě Petra Pitharta a později se v první vládě Václava Klause stal ministrem pro hospodářskou politiku a rozvoj. Rovněž byl po jistou dobu členem dozorčích rad Komerční banky a Českých radiokomunikací. Od roku 2007 do roku 2012 působil jako stálý představitel České republiky při OECD.
„V období sametové revoluce byl politický život liberalizován ihned. Prakticky přes noc. S ekonomikou to ovšem tak rychlé nebylo a bylo tedy nutno udělat určitou masu kroků, po kterých už nebude cesty zpět. Nebylo možné něco odkládat na později.“ Kromě předpokládaných obtíží se Sovětským svazem, kdy hrozilo, že by „netekla ropa“, profesor Dyba také zmínil určité nepříjemnosti ve vztahu k USA. Realitu rozdílnosti politických proklamací a praktické politiky vyjádřil slovy: „Verbálně byli všichni na naší straně, ale v praxi jsme byli trochu přidržováni u země. V souvislosti s liberalizací našeho obchodu jsme potřebovali vyvážet na západ, což znamenalo nepříjemnou konkurenci.“
Fotogalerie je k nalezení na Facebooku
Zpět