Spolek českých právníků VŠEHRD ve spolupráci se spolkem SAVE ELEPHANTS uspořádali dne 2.5.2017 panelovou diskuzi na téma: Nelegální obchod s ohroženými druhy volně žijících živočichů. Jako diskutující se zúčastnili: - doc. JUDr. Vojtěch Stejskal, Ph.D. z Katedry práva životního prostředí na PF UK, odborník na právní ochranu zvířat, autor komentáře k zákonu o ochraně přírody a krajiny - RNDr. Ondřej Klouček, Ph.D., ministerský rada z Ministerstva životního prostředí, národní kontaktní osoba pro CITES - RNDr. Jindřiška Jelínková, Ph.D., vedoucí oddělení mezinárodní spolupráce Agentury ochrany přírody a krajiny ČR - Mgr. Pavla Říhová, vedoucí oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES České inspekce životního prostředí - Arthur F. Sniegon, významný aktivista, bojovník za ochranu afrických slonů, lovec pytláků a zakladatel spolku Save Elephants (více zde 1url.cz/XtsO0 ) Diskuzi moderoval Mgr. Jiří Pokorný z Katedry práva životního prostředí PF UK.
Spolek českých právníků Všehrd a Z/C/H Legal, advokátní kancelář upořádali dne 26.4.2017 seminář o franchisingu. Za Z/C/H Legal byl hostem JUDr. JIŘÍ CTIBOR, LL.M., Ph.D. - advokát a společník advokátní kanceláře ZCH Legal, odborník v kategoriích Commercial, Corporate and M&A, Real Estate and Construction a specialista v oblasti franchisingu.
V rámci Cyklu právnických profesí za Notářskou komoru České republiky byli hosty prezident Notářské komory - Mgr. Radim Neubauer a čestný prezident Notářské komory - JUDr. Martin Foukal.
Úprava přímé demokracie? Posílení postavení prezidenta? Uvedení podstatných náležitostí ústavy? Měl by být zmíněn národ v preambuli? O těchto a dalších otázkách debatovali: - prof. JUDr. Aleš Gerloch, CSc. - právník a profesor na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, kde se zabývá hlavně teorií práva, právní filozofií a ústavním právem. - JUDr. Roman Fiala - soudce Nejvyššího soudu České republiky a od 1. ledna 2011 také jeho místopředseda.
V rámci Cyklu právnických profesí za Českou advokátní komoru byl hostem její místopředseda Mgr. Robert Němec LL.M.
Návštěva Ministerstva zahraničních věcí ČR a debata s ministrem Lubomír Zaorálek.
Po minulém velmi úspěšném ročníku opět zorganizoval Spolek českých právníků Všehrd ve spolupráci s Právnickou fakultou Univerzity Karlovy v Praze Právnický ples.
Po minulém velmi úspěšném ročníku opět zorganizoval Spolek českých právníků Všehrd ve spolupráci s Právnickou fakultou Univerzity Karlovy v Praze Právnický ples.
Po minulém velmi úspěšném ročníku opět zorganizoval Spolek českých právníků Všehrd ve spolupráci s Právnickou fakultou Univerzity Karlovy v Praze Právnický ples.
Alumni setkání členů a přátel spolku
Cyklus právnických profesí - Komora daňových poradců
Neváhejte a přečtěte si z návštěvy report! http://www.pravniprostor.cz/clanky/ostatni-pravo/debata-s-jirim-dienstbierem-legislativni-proces-hanobeni-prezidenta-boj-s-korupci-e-sbirka-a-lobbing
Report z akce čtěte zde! http://www.pravniprostor.cz/clanky/ostatni-pravo/mistopredseda-ns-fiala-a-spisovatel-cilek-bez-politicke-korektnosti
Mezinárodní den studentstva 2016
Seminář uspořádaný u hlavního partnera Spolku českých právníků Všehrd - advokátní kancelář Kinstellar, přednášející: Kamil Blažek
Předání cen Randovy nadace 2016
Seznamovací kurz Spolku českých právníků Všehrd proběhl ve dnech 22.-25.9. 2016.
Tradiční projížďka parníkem se i letošní rok velice vydařila!
V první květnový den se konal Studentský Majáles 2016. Všehrd se stejně jako loni tak i letos zúčastnil a prezentoval svoji spolkovou činnost. Studentský Majáles
Dne 28. dubna od 19:00 hodin se konalo slavnostní Alumni setkání k výročí 25 let od znovuobnovení Spolku v roce 1990.
Akce se uskutečnila ve velké aule Karolina, sídla Univerzity Karlovy v Praze. Setkání se konalo pod záštitou rektora Univerzity Karlovy prof. MUDr. Tomáše Zimy, DrSc.
Setkání bylo mimo jiné doprovázeno hudebním vystoupením v podání Virtuosi di Praga Oldřicha Vlčka. Závěrem události byla recepce ve Vlasteneckém sále.
Dne 21. 4. jsme navštívili komentovananou prohlídku výstavy Karla Trinkewitze s kurátorkou Klárou Burianovou.
Seminář s prezidentkou Soudcovské unie Mgr. Danielou Zemanovou.
Dne 14. dubna proběhla akce s názvem Čaj o páté: Právo a média.
V rámci cyklu právnických profesí pořádaných na Právnické fakultě UK Spolkem českých právníků Všehrd pod záštitou docentky Aleny Mackové své povolání studentům představil prezident Unie státních zástupců Zdeněk Matula.
„Ucházel jsem se o studium i zde na Právnické fakultě v Praze, ale bohužel jste mě nechtěli. Vaše smůla!“ zavtipkoval hned v úvodu Matula, rodák z Hodonína, který nakonec vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Dnes je Mgr. Zdeněk Matula státním zástupcem Vrchního státního zastupitelství v Praze. Konkrétně působí na odboru závažné hospodářské a finanční kriminality. Zabývá se tak postihováním trestné činnosti se škodou nad 150 milionů korun na vlastnictví státu či státních organizací a pod ruku se mu dostanou i velké korupční aféry. „Takovou poslední kauzou, kterou teď žiji od rána do večera, je kauza Nemocnice Na Homolce,“ nastínil studentům.
Po tomto krátkém úvodu se již téma stočilo směrem k profesi státního zástupce. „Zaznamenal jsem výzkum, který profesi státního zástupce zařadil mezi jednu z nejvíce deprimujících. My totiž celý den trávíme s trestnou činností a naší jedinou radostí je, když se nám někoho podaří zavřít na osm nebo deset let do vězení,“ poznamenal Matula s nadsázkou. „Každý z nás to kompenzuje jiným způsobem. Ne nadarmo je jedním z nejčastějších kárných provinění státních zástupů problém s alkoholem. Já sám to řeším například hraním různých počítačových her,“ doplnil.
Dne 11.04.2016 proběhla mediální konference s tématem Nová média a právo.
Spolek českých právníků Všehrd pro Vás připravil přednášku prvního ministra hospodářství ČR a bývalého velvyslance ČR při OECD Karla Dyby, který přednesl svůj osobní pohled na transformaci po uplynutí čtvrt století.
Prof. Ing. Karel Dyba, CSc. působil jako pedagog na Vysoké škole ekonomické v Praze. V roce 1990 byl jmenován ministrem pro hospodářskou politiku a v témže roce se stal i ředitelem Ekonomického ústavu ČSAV, kde dříve působil jako vědecký pracovník. V devadesátých letech také zastával post ministra bez portfeje ve vládě Petra Pitharta a později se v první vládě Václava Klause stal ministrem pro hospodářskou politiku a rozvoj. Rovněž byl po jistou dobu členem dozorčích rad Komerční banky a Českých radiokomunikací. Od roku 2007 do roku 2012 působil jako stálý představitel České republiky při OECD.
„V období sametové revoluce byl politický život liberalizován ihned. Prakticky přes noc. S ekonomikou to ovšem tak rychlé nebylo a bylo tedy nutno udělat určitou masu kroků, po kterých už nebude cesty zpět. Nebylo možné něco odkládat na později.“ Kromě předpokládaných obtíží se Sovětským svazem, kdy hrozilo, že by „netekla ropa“, profesor Dyba také zmínil určité nepříjemnosti ve vztahu k USA. Realitu rozdílnosti politických proklamací a praktické politiky vyjádřil slovy: „Verbálně byli všichni na naší straně, ale v praxi jsme byli trochu přidržováni u země. V souvislosti s liberalizací našeho obchodu jsme potřebovali vyvážet na západ, což znamenalo nepříjemnou konkurenci.“
Právnická fakulta Univerzity Karlovy hostila dne 5. dubna 2016 další ze série přednášek v rámci cyklu právnických profesí pořádaných Spolkem českých právníků Všehrd. Tentokrát byla tématem Legislativa v praxi. Svůj pohled studentům nastínil nejen JUDr. Jan Kněžínek, Ph. D., náměstek pro řízení sekce Legislativní rady vlády, ale také Mgr. Marek Benda, poslanec za ODS.
Na úvod přednášky každý z hostů krátce představil svou úlohu v legislativě a vylíčil hlavní rysy tohoto povolání. Poté následovaly otázky z řad posluchačů a diskuze.
Jan Kněžínek přítomným prozradil, že práce legislativce je vcelku nevděčná, protože jakmile vytvoří chybný zákon, na tuto chybu se velmi záhy přijde. Legislativec na začátku své kariéry absolvuje několik různých druhů pozic ve státní sféře, aby nabyl potřebné zkušenosti. Mnohdy v prvních zaměstnáních pracuje pod dohledem starších a zkušenějších kolegů a až v rámci tohoto procesu se postupem času legislativcem v pravém slova smyslu stává. I v tomto právnickém povolání platí, že člověk se toho naučí tím více, čím více udělá chyb. Možná to je jeden z hlavních důvodů, proč není povolání legislativce u studentů zpočátku tak oblíbené. Na druhou stranu, mnoho studentů právnických fakult po dokončení svého studia nastupuje právě do sekce Legislativní rady vlády. „Ač s tím většina absolventů právnických fakult nepočítá, tak se legislativcem stávají poměrně často – což je podle mého názoru ten správný model,“ říká Jan Kněžínek.
V prvním dubnovém víkendu roku 2016 jsme společně s Katedrou tělesné výchovy PF UK pořádali Děkanský sportovní víkend.